Fundusze celowe

Totalizator Sportowy co roku odprowadza do budżetu państwa milionowe kwoty na fundusze celowe.

0

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej 

0

Fundusz Promocji Kultury

0

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

0

Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych

Wspieranie wydarzeń sportowych i kulturalnych

Totalizator Sportowy to firma z misją. Od momentu powstania miała za zadanie wspierać rozwój polskiego społeczeństwa, początkowo poprzez budowę i remonty infrastruktury sportowej. Obecnie nadal angażuje się w działania na rzecz sportu, a także kultury oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Zgodnie z naszą misją wspieramy przede wszystkim projekty sportowe i kulturalne. Chcemy odpowiadać na potrzeby szerokich grup społecznych, dlatego angażujemy się zarówno w inicjatywy lokalne, jak i ogólnopolskie. 

Kornel Eljaszewicz

Dyrektor Departamentu Partnerstw i Eventów

Z każdej złotówki wydanej na gry liczbowe 19 groszy trafia na wsparcie polskiego sportu i kultury, w tym budowę obiektów sportowych i kulturalnych.

Od 1994 r. Totalizator Sportowy jest sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jako Spółka utożsamia się z wartościami olimpijskimi. Długofalowa współpraca z Polskim Komitetem Olimpijskim ma także korzystny wpływ na postrzeganie marki Totalizatora Sportowego i gier z portfolio LOTTO. Buduje skojarzenia ze stałością wartości i przekonań oraz wskazuje konsekwentnie realizowany kierunek rozwoju Totalizatora Sportowego. Sponsoring zapewnia fundusze na działalność PKOl, w tym udział polskiej reprezentacji w igrzyskach olimpijskich oraz nagradzanie medalistów olimpijskich, trenerów i związków sportowych. Umożliwia udział naszej reprezentacji w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich oraz Europejskich Festiwalach Młodzieży Europy. Dzięki wsparciu sponsorów PKOl promuje ideę olimpijską, upowszechnia sport, zwalcza doping i edukuje.

25-lecie

współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim

Totalizator Sportowy jest jednym z największych mecenasów polskiego sportu i kultury. Wspiera je poprzez fundusze celowe, a także uczestniczy w licznych projektach partnerskich i akcjach specjalnych, które służą pomaganiu w organizacji wydarzeń ważnych dla sportu i kultury.

Wybrane przykłady działań Totalizatora Sportowego na rzecz wsparcia kultury i sportu w 2019 r.:

LOTTO
Ekstraklasa

Partner Tytularny

Polska Liga Koszykówki

Partner Główny

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej

Partner Tytularny

76. Edycja Tour
de Pologne

Partner Strategiczny

Wsparcie hippiki

CSIO5* SOPOT, Cavaliada Tour, LOTTO Strzegom Horse Trials, Pride of Poland

Wsparcie wydarzeń gamingowych

IEM Katowice, Polska Liga Esportowa, Pixel Heaven, LOTTO Puchar Zdobywców Pucharów

Muzeum Narodowe w Warszawie

Partner Główny

Muzeum Narodowe Kraków

Partner Strategiczny

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Partner Główny

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Partner Główny 15. Festiwalu Chopin i Jego Europa

W 2019 r. warszawski Tor Wyścigów Konnych Służewiec obchodził osiemdziesiątą rocznicę oficjalnego otwarcia. Wybudowany w latach trzydziestych, a otwarty 3 czerwca 1939 r., tor jest obiektem unikalnym na skalę światową. To jeden z najstarszych aktywnie funkcjonujących torów wyścigów konnych w Europie. Na tle innych obiektów sportowych w Warszawie Tor Służewiec wyróżnia się ogromną ilością zieleni w niewielkiej odległości od centrum miasta. Na powierzchnię 138 hektarów składają się między innymi dwie zabytkowe trybuny, tor główny, park angielski oraz obsadzona drzewami Aleja Dojazdowa.

Tor Służewiec, poddany w ostatnich latach gruntownej rewitalizacji, jest ponadczasowym obiektem wyścigowym na skalę światową. W roku 2019 obchodziliśmy jubileusz 80-lecia toru, podczas którego m.in. uhonorowaliśmy wieloletnich pracowników tworzących historię wyścigów w Polsce.

Dominik Nowacki

Dyrektor Oddziału Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Totalizator Sportowy jest mecenasem Toru Służewiec od 2008 r. Zapewniamy ciągłość funkcjonowania obiektu, regularnie organizujemy wyścigi konne, a także rewitalizujemy najważniejsze elementy infrastruktury wyścigowej i budowlanej, przywracając blask imponującej i zabytkowej architektury Toru.

W lipcu 2019 r. podczas Gali Derby na Torze Służewiec zostało uruchomione studio telewizji internetowej, w którym prezentowaliśmy sylwetki ludzi oraz koni związanych z branżą jeździecką i wyścigami konnymi. Transmisję na facebookowym kanale Tor Wyścigów Konnych Służewiec oglądało podczas weekendów wyścigowych łącznie około 40 tys. osób. 

Ponadto również od lipca 2019 r. istnieje możliwość zawierania zakładów wzajemnych online na stronie Trafonline.pl.

0

dni wyścigowych

0

gonitw

0

startujących koni

0

starty koni

0 mln zł

pula nagród

0 tys.

sprzedanych biletów

0

imprezy indoorowe i plenerowe

0 tys.

uczestników organizowanych imprez

0 tys.

uczestników Orange Warsaw Festival

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej

W 2019 r. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej świętowała 10-lecie działalności. Fundacja od początku istnienia wspiera swojego fundatora w wypełnianiu misji społecznej Spółki.

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej od 10 lat prowadzi działania na rzecz rozwoju kultury fizycznej, promocji kultury i dziedzictwa narodowego oraz rozwiązywania problemów hazardowych. Obszary te są spójne z obszarami zaangażowania społecznego Totalizatora Sportowego.

Anna Kukla

Dyrektor Oddziału Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Misja

Sport, kultura i rozrywka – bierzemy udział w kreowaniu aktywnego społeczeństwa.

Wizja

Dążymy do wyrównania szans w osiąganiu  sukcesów.

Wartości

W swojej działalności Fundacja LOTTO i wszystkie osoby zaangażowane w jej prace kierują się ściśle określonymi wartościami, takimi jak: partnerstwo, odpowiedzialność, szacunek, pasja, transparentność.

Obszary działalności Fundacji:

1

Sport

2

Kultura

3

Partnerstwa
społeczne

4

Filantropia

5

Bezpieczna
rozrywka

6

Niepodległa

Sport

Kumulacja Aktywności

Fundacja od początku istnienia prowadzi działania promujące sport i aktywność fizyczną. Kumulacja Aktywności to program promujący aktywność fizyczną, w ramach którego młodzież ma wyjątkową szansę trenować pod okiem utytułowanych sportowców. Na terenie całego kraju organizowane są bezpłatne zajęcia sportowe dla młodzieży w wieku 11–15 lat.

W 6. edycji programu, zakończonej w maju 2019 r.:

 odbyło się ponad 2600 zajęć sportowych,

 wzięło udział blisko 1200 uczestników – dzieci i młodzieży.

 

W 7. edycji, która rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.:

 uczestniczyło 1177 uczniów w wieku 11–15 lat, którzy wzięli udział w 1400 zajęciach sportowych.

 

Mistrzowie sportu przybliżali swoim podopiecznym tajniki ćwiczeń z przeróżnych sportów, które wcześniej na najwyższym poziomie uprawiali: szermierki, wioślarstwa, windsurfingu, zapasów, karate, kajakarstwa, lekkoatletyki, łucznictwa, badmintona, speed-ballu, strzelectwa sportowego, piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, taekwondo olimpijskiego, judo, rugby, biathlonu, snowboardu, narciarstwa alpejskiego i klasycznego, pięcioboju nowoczesnego, podnoszenia ciężarów, żeglarstwa, fitnessu itp.

Olimpiady Młodzieży

Fundacja LOTTO udzieliła wsparcia organizatorom jubileuszowej XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zorganizowanej w trzech blokach sportów: zimowych (Małopolska), halowych (Świętokrzyskie) i letnich (Lubuskie). W zawodach wzięło udział łącznie 7973 zawodników, reprezentujących 2103 klubów sportowych ze wszystkich województw. Dzięki wsparciu fundacji zakupiono różnorodny sprzęt specjalistyczny do organiza
-cji zawodów, który następnie został przekazany klubom sportowym do dalszego szkolenia młodzieży.

Pikniki sportowe

Fundacja aktywnie wspiera różnorodne wydarzenia sportowe. 25 maja 2019 r. fundacja, wraz z Totalizatorem Sportowym, przygotowała stoisko promocyjne na 21. Pikniku Olimpijskim, który odbył się na Kępie Potockiej w Warszawie. W roku jubileuszu 100-lecia PKOL była to największa impreza plenerowa w Polsce o takim charakterze. Wydarzenie odwiedziło blisko 30 tysięcy uczestników. Na stoisku Fundacji można było m.in. spróbować swoich sił na ergometrze wioślarskim pod okiem Kajetana Broniewskiego, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Barcelonie, czy wsiąść do łodzi motorowodnej Formuły 1, prezentowanej przez Bartka Marszałka. Z Barbarą Madejczyk, dwukrotną olimpijką z Aten i Pekinu, można było spróbować swoich sił w jej koronnej konkurencji, rzucie oszczepem, ale na pikniku w formie zabawowej: rzucając do celu.

Kultura

W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronów roku 2019, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej zrealizowała konkurs grantowy „Patroni Roku” skierowany do organizacji non profit, które chciały wziąć udział w uhonorowaniu i umocnieniu historycznego znaczenia wyróżnionych postaci: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Anny Walentynowicz, Stanisława Moniuszki, oraz wydarzeń: unii lubelskiej i powstań śląskich.

Konkurs miał na celu upamiętnienie patronów, uznanych za zasługi i szczególne znaczenie dla Polski, poprzez finansowe wsparcie projektów ściśle z nimi związanych z uwzględnieniem ich wartości edukacyjnej i kulturowej.

0

projektów zgłoszonych do konkursu

0

łączna kwota wsparcia

0

projektów dofinansowanych

0 tys.

uczestników

Partnerstwa społeczne

Program Grantów polega na wspieraniu projektów własnych beneficjentów, których cele są zgodne z celami statutowymi Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Skierowany jest on do organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń), klubów sportowych, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji edukacyjnych i wychowawczych, instytucji kultury (muzeów, domów kultury, bibliotek), zakładów opieki zdrowotnej i społecznej itp.

Środki z Programu przyznawane są na podstawie oceny złożonego wniosku opisującego cel, przebieg oraz kosztorys planowanego projektu. Cel przedstawionego projektu powinien być zgodny z celami statutowymi Fundacji i obejmować działania zwłaszcza w obszarze sportu, kultury, dziedzictwa narodowego, edukacji, pomocy społecznej lub zdrowia, a także być ważny społecznie (zwłaszcza w odniesieniu do społeczności lokalnych i grup wykluczonych społecznie).

Po realizacji projektu beneficjent składa sprawozdanie merytoryczne z jego przebiegu i finansowe z wydatkowania środków.

W 2019 r. w Programie Grantów:

0

złożonych wniosków

0

wsparte projekty

0

złożonych wnioskówprzekazanych środków

OdLOTTOwa Jazda

To autorski program Fundacji, którego celem jest promowanie aktywności fizycznej i zaangażowania społecznego. Ideą programu jest aktywizacja sportowa Polaków poprzez umożliwienie im włączania się do akcji i wyjeżdżania kilometrów na rowerze, na rzecz jednej z organizacji non profit zakwalifikowanych do konkursu. Program realizowany jest w dwóch etapach. W pierwszym zgłaszane są inicjatywy społeczne, których tematyka musi być zgodna z celami statutowymi Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Drugi etap to rywalizacja właściwa, czyli pokonywanie kilometrów na rowerach na rzecz wybranych inicjatyw. Wygrywa organizacja, która zbierze na swoim koncie najwięcej kilometrów. 

W 2019 r. realizowana była 3. edycja Programu.

0

uczestników

0

organizacji biorących udział

0

dofinansowanych inicjatyw

0 tys. zł

łączna kwota dofinansowania

0

dni rowerowych zmagań

0 tys.

godzin wspólnej jazdy

ponad 0 mln

przejechanych kilometrów

Wolontariat pracowniczy 

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej realizuje również program wolontariatu pracowniczego Totalizatora Sportowego pod nazwą „Kumulacja Dobrej Woli”. Lokalne projekty społeczne mogą zgłaszać pracownicy Totalizatora Sportowego, spółek zależnych Totalizatora Sportowego oraz kolektorzy fizyczni, którzy utworzą minimum trzyosobowe zespoły pracowników.

0

zrealizawanych projektów w całym kraju

0

osób wzięło udział, w tym ok:

0

dzieci

0

seniorów

Od 2019 r. w ramach programu wolontariatu pracowniczego Fundacja realizuje projekty własne. Zwiększenie skali zaangażowania pracowników odpowiada na zgłaszane potrzeby wzmocnienia integracji wśród wolontariuszy.

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej fundacja zrealizowała projekt „Cześć Ich Pamięci”. Miał on na celu uczcić pamięć wszystkich ofiar działań wojennych oraz okupacji niemieckiej i rosyjskiej. Projekt obejmował wyjazd na tereny byłych kresów wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej w celu porządkowania mogił polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. W projekcie uczestniczyło 13 wolontariuszy wybranych przez fundację spośród pracowników, którzy się zgłosili, uzasadniając osobiste motywacje i chęć udziału w inicjatywie. Do realizowanych działań włączył się także Zarząd Totalizatora Sportowego.

Drugi ze zrealizowanych projektów własnych to świąteczny projekt na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnymi Siłami” prowadzącego Dom Samotnych Matek z Dziećmi na warszawskiej Białołęce. W projekcie wzięło udział 10 liderów wolontariatu – osób realizujących również własne projekty w ramach wolontariatu pracowniczego. Spędzili oni jeden dzień w Domu Samotnych Matek z Dziećmi, poznając codzienność i problemy placówki tego typu. Czynnie włączyli się w prace porządkowe: wymianę stolarki kuchennej, ustawianie namiotu-suszarni, zabezpieczenie na zimę zewnętrznych elementów rekreacyjnych dla dzieci – bramek, trampoliny itp.

W 2019 r. Fundacja była również partnerem w programie stypendialnym BONA FIDE dla polskich studentów uczących się na najlepszych zagranicznych uczelniach. Program obejmuje opieką młode, zdolne osoby, mające potencjał do stworzenia nowej generacji liderów gospodarczych Polski. Zgodnie z zasadami stypendium po zakończeniu nauki stypendyści są zobowiązani do podjęcia pracy w Polsce w sektorze publicznym lub w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Tym sposobem projekt zachęca uzdolnionych młodych ludzi do zasilenia polskich przedsiębiorstw swoim doświadczeniem i zdobytymi kwalifikacjami.

Filantropia

W tym filarze w ramach programu „Darowizny Charytatywne” Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej może udzielić wsparcia tym organizacjom, instytucjom czy osobom fizycznym, których potrzeby nie mogą być dofinasowane w ramach innych programów grantowych. Darowizny przyznawane są na podstawie pism z prośbą o wsparcie, o ile przedstawione w nich cele są zgodne z celami statutowymi Fundacji. W 2019 r. Zarząd Fundacji LOTTO zdecydował o udzieleniu 3 tego typu darowizn. Jedną z nich była darowizna rzeczowa – specjalny wózek dla niepełnosprawnej zawodniczki tenisa sportowego, zakwalifikowanej na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020.

Bezpieczna rozrywka

W październiku 2019 r. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, rozpoczęła projekt badawczo-edukacyjny „Granie na ekranie”. Jego cele to zdobycie aktualnej wiedzy na temat używania gier cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukacja dotycząca odpowiedzialnego grania. Do końca 2019 r. opracowano metodologię badań oraz narzędzia badawcze, zrekrutowano szkoły do badań oraz rozpoczęto prowadzenie badań i opracowywanie metodologii szkoleń.

Główne elementy projektu „Granie na ekranie”:

  Ogólnopolskie badania naukowe: ilościowe, realizowane w szkołach na terenie całego kraju, oraz jakościowe, uwzględniające m.in. wywiady pogłębione z terapeutami uzależnień od gier, a także badania fokusowe na temat gier cyfrowych najpopularniejszych wśród dzieci i młodzieży. Po ukończeniu badań powstanie raport z rekomendacjami.

  Szkolenia dla Młodych Wolontariuszy: spotkania odbywające się w każdym województwie, podczas których wybrani uczniowie ze szkół z danego regionu zostaną przygotowani do poprowadzenia warsztatów dla rówieśników w swoim otoczeniu.

  Wykłady dla rodziców i nauczycieli.

Niepodległa

Szczególnym wydarzeniem, realizowanym przy ścisłej współpracy Totalizatora Sportowego z Fundacją, był Program Stypendialny „100 na 100” im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego. Program był adresowany do czynnych studentów wszystkich rodzajów szkół wyższych, począwszy od drugiego roku studiów i poniżej 26. roku życia. W ramach programu przyznano stypendia roczne w wysokości 1250 zł brutto miesięcznie, płatne od stycznia do grudnia 2019 r.

Program uzyskał honorowy patronat Prezesa Rady Ministrów oraz został włączony do wydarzeń w ramach Programu Niepodległa. Organizatorzy ufundowali stypendia dla stu studentów, prezentujących aktywną postawę życiową i przejawiających motywację do nieustannego podejmowania nowych wyzwań. Doceniono młodych ludzi, którzy nie tylko dobrze się uczą, ale przede wszystkim mają szerokie zainteresowania i rozległą wiedzę, a także są aktywni i wywołują pozytywne poruszenie w swoim środowisku. Stypendyści mogli otrzymane pieniądze przeznaczyć na dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy, czyli m.in. na: kursy, szkolenia, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, wyjazdy edukacyjne i inne cele związane z samodoskonaleniem.

Program, oprócz wsparcia finansowego, posiadał również walor integracyjno-edukacyjny. Stypendyści wzięli udział w warsztatach „NIE-tajne komplety”, które poświęcone były wzajemnemu poznaniu się, uczestniczyli w „Rajdzie Niepodległości” po Kresach (Ukraina, Litwa, Białoruś) oraz w „Debacie Oksfordzkiej” i prelekcji historycznej. Zwieńczeniem kończącym Program Stypendialny był Bal Niepodległości, na którym Stypendyści wymienili się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami, planami na przyszłość oraz podziękowali za wspólną przygodę.

Czytaj dalej lub wróć do poprzedniego rozdziału