Totalizator Sportowy zapewnia pracownikom stabilne i przyjazne środowisko pracy. Ma ambicję bycia jednym z najbardziej atrakcyjnych pracodawców na polskim rynku. Aby to osiągnąć, podejmuje działania ukierunkowane na stały rozwój, wzrost zaangażowania i motywacji pracowników.
Spółka wchodzi w nowe obszary biznesowe i stale rozwija sieć sprzedaży. Wiąże się z tym dynamiczny przyrost liczby zatrudnionych pracowników. Niemal wszyscy (99,4%) są zatrudnieni na umowy o pracę na cały etat, a wskaźnik rotacji wynosi zaledwie 5,4%. W Totalizatorze Sportowym działają trzy związki zawodowe, a 99,7% pracowników objętych jest umowami zbiorowymi.
Łączna liczba pracowników:
Benefity przysługujące pracownikom Totalizatora Sportowego:
premia, przyznawana kwartalnie
nagroda z zysku, wypłacana raz w roku pracownikom, którzy przepracowali pełny rok kalendarzowy
prywatna opieka medyczna,
współfinansowana przez pracodawcę
karta sportowa, współfinansowana przez pracodawcę
bony świąteczne, przyznawane dwa razy w roku
dofinansowanie do wypoczynku
dofinansowanie do zakupu okularów
dodatkowe ubezpieczenie grupowe
pracowniczy program emerytalny
bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne
kursy i szkolenia
dofinansowanie do nauki języków obcych
pożyczka remontowa i mieszkaniowa
Totalizator Sportowy kładzie szczególny nacisk na popularyzację aktywności fizycznej wśród pracowników. Warto wspomnieć o oddolnej inicjatywie pracowników, czyli o Spartakiadzie LOTTO. Jest to spotkanie łączące integrację z zawodami sportowymi, podczas których uczestnicy startują w konkurencjach indywidualnych i drużynowych, zdobywają medale i rywalizują ze sobą w duchu fair play. W 2019 r. odbyły się Zimowa Spartakiada w Szczyrku, w której wzięło udział 530 pracowników, oraz Letnia Spartakiada w Sypniewe, która zgromadziła 313 uczestników.
W marcu 2019 r. usprawniono i uatrakcyjniono proces wdrażania nowych pracowników w struktury Totalizatora Sportowego. Wprowadzone zmiany pozwalają na efektywniejszą integrację z firmą i wartościami. Podczas Dnia Adaptacyjnego przedstawiciele biznesu opowiadają o swoich obszarach zawodowych, wyzwaniach i osiągnięciach. Świeżo zatrudnieni pracownicy mają okazję zapoznać się m.in. z historią i strategią firmy, możliwościami rozwojowymi, polityką compliance, produktami i usługami Spółki oraz działaniami CSR. Każdy uczestnik spotkania otrzymuje informator zawierający potwierdzenie warunków jego zatrudnienia, informacje na temat przysługujących w firmie benefitów oraz pakiet powitalny.
Całkowita liczba nowych pracowników w podziale na płeć i wiek | kobiety | mężczyźni | suma |
---|---|---|---|
poniżej 30 lat | 150 | 84 | 235 |
od 30 do 50 lat | 361 | 172 | 533 |
powyżej 50 lat | 100 | 45 | 145 |
SUMA | 611 | 301 | 912 |
Ambicją Totalizatora Sportowego jest osiągnięcie pozycji jednego z najbardziej atrakcyjnych pracodawców na polskim rynku. Jesteśmy dumni z wysokich kompetencji naszych pracowników, dlatego podejmujemy różne aktywności z zakresu employer brandingu w celu utrzymania i pozyskania tych najlepszych. Wśród potencjalnych kandydatów do pracy promujemy Spółkę jako solidnego pracodawcę, dzielącego się unikalną wiedzą branżową, inwestującego w rozwój pracowników, łączącego tradycję, czyli produkty LOTTO, z nowoczesnością: rynkiem gamingowym i obszarem e-commerce. W 2019 r. przeprowadzono m.in. następujące działania:
skupiało się na 3 obszarach badawczych: poziomie zadowolenia pracowników z pracy w firmie, wizerunku Totalizatora Sportowego wśród studentów oraz kierunku działań w zakresie employer brandingu.
Spółka została partnerem strategicznym olimpiady oraz patronem i organizatorem bootcampu dla wybranych, najlepszych twórców projektów cyfrowych.
Patronat firmy nad kolejną, drugą edycją studiów.
Spotkanie miało na celu prezentację działalności firmy i zaistnienie w świadomości uczniów jako potencjalny pracodawca i organizator ciekawych praktyk.
Totalizator Sportowy wziął udział w Festiwalu Pracy dla młodych talentów Jobicon oraz pracodawców poszukujących najlepszych kandydatów do pracy.
W odpowiedzi na uniwersalną potrzebę ludzi na całym świecie „bycia razem, a nie obok siebie” w Totalizatorze Sportowym została zorganizowana akcja powiązana z Międzynarodowym Dniem Rodziny – „Dwie godziny dla Rodziny”. Z inicjatywy skorzystała większość naszych pracowników, którzy bonus w postaci skrócenia wybranego dnia pracy o dwie godziny przeznaczyli na spędzenie czasu ze swoimi bliskimi.
Pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę inwalidzką przyznawana jest jednorazowa odprawa pieniężna. Jej wysokość zależy od łącznego okresu przepracowanego przez pracownika i wynosi:
Podstawę wymiaru odprawy pieniężnej stanowi aktualna płaca zasadnicza pracownika za ostatni miesiąc przed przejściem na emeryturę lub rentę.
Jednym z priorytetów Totalizatora Sportowego jest zapewnienie pracownikom możliwości stałego rozwoju. Wdrażamy politykę rozwoju pracowników, opartego na badaniu potrzeb, w ścisłej współpracy z menedżerami i pracownikami. Prowadzimy także szkolenia z zakresu przepisów o grach hazardowych i regulaminów urządzanych gier. Szkolenia takie są obligatoryjne dla osób pełniących funkcje lub zajmujących stanowiska, z którymi wiąże się obowiązek nadzorowania gier hazardowych lub bezpośredniego prowadzenia gry hazardowej.
Rozwój pracowników powinien być zgodny ze strategią Spółki i pomagać w osiąganiu jej celów biznesowych, dlatego w 2019 r. wprowadziliśmy model kompetencji oparty na wartościach Spółki oraz system zarządzania przez cele.
Katarzyna Szweda
Dyrektor Departamentu Kadr i Szkoleń
Grupowe działania rozwojowe:
szkolenia zewnętrzne
szkolenia wewnętrzne
kurs językowy
Indywidualne działania rozwojowe:
szkolenia otwarte
konferencje krajowe
konferencje zagraniczne
studia – licencjat, magisterium, studia podyplomowe
W 2019 r. skoncentrowano się na realizacji działań rozwojowych pracowników w formie grup zamkniętych. W projektach realizowanych w 2019 r. wzięło udział łącznie 7 273 uczestników (pracowników Centrali i oddziałów, kolektorów oraz pracowników Spółki Lottomerkury). Szkolenia realizowane są we współpracy z firmami zewnętrznymi, ale także przez szkoleniowców wewnętrznych.
Szkolenia wewnętrzne dotyczą głównie kompetencji sprzedażowych sił sprzedaży w oddziałach, standardu obsługi klienta oraz są istotną częścią wprowadzania na rynek nowych produktów Spółki. W 2019 r. zostały zorganizowane między innymi szkolenia z zakresu wprowadzonej Ekstra Premii oraz planowanego wdrożenia Szybkiego 600.
Spółka dofinansowuje koszt studiów pracowników. W 2019 r. kontynuowano finansowanie rozpoczętych we wcześniejszych latach studiów oraz pozytywnie rozpatrzono kolejne nowe wnioski na studia.
W 2019 r. Spółka ponownie objęła patronatem studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie na rynku gier losowych i zakładów sportowych organizowane przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Sześciu pracowników rozpoczęło studia na tym kierunku.
pogłębienie wiedzy w zakresie funkcjonowania branży w Polsce i na świecie, istniejących regulacji oraz ograniczeń formalnych, obowiązujących na rynku gier losowych i zakładów sportowych;
podniesienie kompetencji zawodowych niezbędnych do zarządzania poszczególnymi obszarami działania na rynku gier losowych i zakładów sportowych.
Słuchacze studiów podyplomowych wskazali, że bardzo cenna była dla nich wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami z pozostałych obszarów rynku hazardowego. Zdecydowana większość wyraziła zadowolenie ze sposobu organizacji zajęć – wysoko ocenione zostały profesjonalizm uczelni, kontakt z opiekunem kierunku po stronie ALK, aktualne informacje o zjazdach oraz materiały dostępne na Podio – portalu dla studentów.
Szkolenia z zakresu odpowiedzialnej gry realizujemy we współpracy z ekspertami z tej dziedziny. Ponieważ kierujemy je do różnych grup uczestników, są sprofilowane w zależności od potrzeb. Zagadnienia odpowiedzialnej gry są również przedmiotem szkoleń obowiązkowych oraz tzw. szkoleń wymaganych (przygotowujących do pracy) dla wszystkich sił sprzedaży w Spółce.
Każda osoba nadzorująca lub bezpośrednio prowadząca gry hazardowe jest zobowiązana znać przepisy i regulaminy dotyczące gier – taki obowiązek nakłada bowiem znowelizowana ustawa o grach hazardowych. Przed przystąpieniem do pracy lub w przypadku zmiany wykonywanych czynności osoby te muszą odbyć szkolenie, które zagwarantuje, że będą one zaznajomione z przepisami dotyczącymi prowadzonych gier. Okresowe szkolenia w tym zakresie odbywają się co 3 lata.
W 2019 r. wydano 799 zaświadczeń potwierdzających udział w szkoleniach obowiązkowych i w szkoleniach obowiązkowych cyklicznych. Na bieżąco prowadzone są również tzw. szkolenia wymagane dla różnych grup stanowisk, takich jak kolektorzy i pracownicy Salonów gier na automatach, a także dla osób nadzorujących pracę tych dwóch grup. Celem szkoleń wymaganych jest nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania obowiązków na stanowisku pracy. W 2019 r. wydano 22 988 dyplomów uczestnikom szkoleń wymaganych.
Nasi pracownicy odbywają wstępne i okresowe szkolenia BHP oraz uczestniczą w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej i zasad ewakuacji. W Spółce działa Komisja BHP, w której skład wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy i pracowników.
W 2018 i 2019 r. Totalizator Sportowy zorganizował cykl jednodniowych szkoleń w oddziałach Spółki na temat ewakuacji oraz zwalczania pożarów. Podczas warsztatów, oprócz części teoretycznej, pracownicy uczestniczyli w praktycznych zajęciach – mieli możliwość zapoznać się z obsługą gaśnicy, hydrantu czy też podjąć próbę ugaszenia kontrolowanego pożaru.
Totalizator Sportowy przestrzega zasad równego traktowania wszystkich pracowników, oferując takie same warunki zatrudnienia, jednakowy dostęp do szkoleń i możliwości awansu. Od 2012 r. jest sygnatariuszem Karty Różnorodności.
W styczniu 2019 r. została przyjęta nowa Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz rozwiązywania konfliktów interpersonalnych w Totalizatorze Sportowym Sp. z o.o. Jest ona elementem tworzenia kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym szacunku, współpracy, przestrzeganiu przyjętych zasad i wartości. Jej zapisy przewidują jasną ścieżkę działania na wypadek zaistniałych nieprawidłowości oraz wskazują, do kogo się zwrócić w przypadku wątpliwości.
W Zarządzie Totalizatora Sportowego zasiada 1 kobieta i 3 mężczyzn. Wśród członków Rady Nadzorczej jest 1 kobieta i 4 mężczyzn.
wyższa kadra zarządzająca | kobiety | mężczyźni | łącznie |
---|---|---|---|
poniżej 30 lat | 0% | 3% | 3% |
od 30 do 50 lat | 15% | 48% | 62% |
powyżej 50 lat | 8% | 26% | 34% |
łącznie | 23% | 77% | 100% |
średnia kadra zarządzająca | |||
poniżej 30 lat | 0% | 0% | 3% |
od 30 do 50 lat | 29% | 29% | 3% |
powyżej 50 lat | 11% | 20% | 31% |
łącznie | 40% | 60% | 100% |
pozostali pracownicy | |||
poniżej 30 lat | 9% | 6% | 15% |
od 30 do 50 lat | 37% | 23% | 60% |
powyżej 50 lat | 14% | 11% | 25% |
łącznie | 60% | 40% | 100% |
Zrównoważony rozwój Totalizatora Sportowego
Wspieranie wydarzeń sportowych i kulturalnych