Co roku przekazujemy setki milionów złotych na polski sport, kulturę narodową, społeczeństwo obywatelskie oraz programy rozwiązywania problemów hazardowych. Skąd mamy te pieniądze? Wszystko, co osiągnęliśmy i zrobiliśmy, zawdzięczamy naszym klientom.
Do tej pory łącznie tylko z tytułu dopłat do gier LOTTO przekazano na polski sport i kulturę ponad 17,7 mld zł.
Oprócz wsparcia sportu i kultury, przekazujemy również pieniądze na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Dopłaty przekazywane przez Totalizator Sportowy pomagają podnosić jakość programów profilaktycznych i terapeutycznych, prowadzić działania edukacyjno-informacyjne oraz przeprowadzać badania dotyczące problemów wynikających z uzależnienia.
nasi klienci kupują nasze produkty w kolekturach lub internecie
20% WPŁYWÓW Z DOPŁAT TRAFIA NA WSPARCIE FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
W sumie 2021 roku było to 243 193 817,80 zł
1% WPŁYWÓW Z DOPŁAT TRAFIA NA WSPARCIE FUNDUSZU ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW HAZARDOWYCH
W sumie 2021 roku w 12 159 690,89 zł
75% WPŁYWÓW Z DOPŁAT TRAFIA NA WSPARCIE FUNDUSZU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
W sumie w 2021 roku było to 911 976 816,75 zł
4% WPŁYWÓW Z DOPŁAT TRAFIA NA WSPARCIE FUNDUSZU WSPIERANIA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
W sumie 2021 roku było to 48 638 763,56 zł
Z tych pieniędzy powstają w całej Polsce obiekty sportowe
placówki kulturalne – ośrodki kultury, teatry i biblioteki
Totalizator Sportowy powstał w 1956 roku, aby gromadzić środki na finansowanie remontów i budowy obiektów sportowych. Choć od tego czasu w Polsce zmieniło się prawie wszystko, to wsparcie sportu pozostaje ciągle jednym z naszych największych zobowiązań społecznych.
Totalizator Sportowy wspomaga polski sport na dwa sposoby:
Wspieramy zarówno największe gwiazdy polskiego sportu, jak i talenty stojące u progu sportowej kariery, np. poprzez projekt „Szóstka z LOTTO”. Pieniądze przekazywane z Totalizatora Sportowego budują infrastrukturę sportową w całej Polsce – zarówno w największych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Dzięki naszym klientom umożliwiamy finansowanie wieloletnich programów rozwoju bazy sportowej, które na co dzień służą milionom Polaków. W całym kraju dzięki pieniądzom z Totalizatora Sportowego powstały tysiące obiektów sportowych, w tym m.in. boisk wielofunkcyjnych, bieżni i nowoczesnych sal gimnastycznych, z których korzystają dzieci i młodzież. O sporcie powiedziano już chyba wszystko. Amatorom poprawia samopoczucie, dla zawodowców jest sposobem na życie.
Ale sport – w każdym wykonaniu – to przede wszystkim pasja. To zmaganie się z własnymi słabościami, zwycięstwa i porażki, wyrzeczenia, smutki i radości. Te uczucia są takie same dla wszystkich, bez względu na sportowy poziom i formę. Najpiękniejsze hale sportowe czy najlepsze boiska nie mają racji bytu, jeśli nie wypełniają ich sportowcy. To ich wysiłek nadaje tym inwestycjom sens. W Totalizatorze Sportowym wspierając budowę i rozbudowę nowoczesnej infrastruktury sportowej, tak naprawdę wspieramy ludzi, którzy z niej korzystają. Każdy sportowiec – bez względu na swój poziom – zasługuje na uznanie, a możliwość pomocy w rozwoju tych pasji to dla nas prawdziwy przywilej i zaszczyt.
Niezależnie od dopłat przekazywanych na polski sport za pośrednictwem Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, Totalizator Sportowy wspiera samodzielnie szczególnie ważne dla kibiców oraz polskiego sportu organizacje, kluby i wydarzenia sportowe. Zmieniamy polski sport na lepsze i jesteśmy obecni tam, gdzie są największe emocje. Skala naszego zaangażowania umożliwia profesjonalizację i rozwój sportowców, klubów i wielu dyscyplin w kraju.
Na stronie Totalizatora Sportowego w zakładce ZAANGAŻOWANIE → WSPARCIE SPORTU udostępniamy wygodną wyszukiwarkę naszych sportowych inwestycji w całej Polsce z podziałem na województwa.
Wspieramy polską piłkę nożną, najpopularniejszą dyscyplinę w kraju, a Totalizator Sportowy od lat jest partnerem głównym Ekstraklasy. Nasze banery reklamowe obecne są na stadionach oraz w czasie oprawy meczowej. W sezonie 2021/2022 na stadionach mecze Ekstraklasy obejrzało ponad 2,24 mln osób, a przed telewizorem – blisko 35 mln widzów.
Na wsparcie mogą również liczyć zawodnicy zyskującej na popularności koszykówki 3x3 w wymiarze profesjonalnym, amatorskim oraz reprezentacyjnym. Jesteśmy partnerem tytularnym LOTTO3x3Team, a także LOTTO 3x3 Ligi i LOTTO3x3Quest.
Żużel to w wielu miejscach Polski ulubiona dyscyplina sportowa, a polscy żużlowcy są jednymi z najlepszych na świecie. Jako Totalizator Sportowy trzymamy kciuki za wszystkich krajowych mistrzów i jesteśmy partnerem generalnym prestiżowej serii Speedway Euro Championship.
Kibicujemy również polskim kolarzom. W 2021 roku po raz ósmy byliśmy partnerem strategicznym największego, krajowego wyścigu kolarskiego, czyli Tour de Pologne, oraz Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.
Z dumą wspieramy polskich lekkoatletów. Totalizator Sportowy był w 2021 roku Partnerem Tytularnym LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej.
Dla wielu osób najpiękniejszym sportem na zawsze pozostaną szachy. Totalizator Sportowy jest strategicznym partnerem Polskiego Związku Szachowego i reprezentacji Polski w szachach.
Od 2020 roku Totalizator Sportowy wspiera również esport. LOTTO jest partnerem polskiej ligi esportowej oraz partnerem tytularnym LOTTO Dywizji Profesjonalnej. W 2021 roku byliśmy także m.in. partnerem transmisji na kanale Twitch European Development Championship oraz wsparliśmy organizację Superpucharu Polskiej Ligi Esportowej.
Szczególne miejsce w naszym sportowym zaangażowaniu ma sponsoring Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Nasza współpraca z olimpijczykami trwa od 1994 roku i obejmie również nadchodzące igrzyska (Paryż 2024). Zapewniamy m.in. fundusze na działalność PKOl, w tym udział polskiej reprezentacji w igrzyskach, oraz nagradzanie medalistów, trenerów i związków sportowych. Z dumą promujemy ideę olimpijską, wierząc, że jej uniwersalne przesłanie jest ważne zawsze i dla każdego. Nasza firma jest również partnerem głównym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Od remontów osiedlowych bibliotek, poprzez dofinansowanie miejskich teatrów po wydarzenia o ogólnoświatowej randze – Totalizator Sportowy od dziesięcioleci wspiera kulturę i sztukę w całej Polsce. Z dopłat przekazywanych przez Totalizator Sportowy finansowane są wydawnictwa, koncerty, wystawy, sztuki teatralne i filmy, wernisaże i festiwale.
W 2021 roku byliśmy partnerem głównym największych muzeów w Polsce – wsparliśmy m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i jego Dom Urodzenia w Żelazowej Woli, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Warszawy.
Jednym z pierwszych i do tej pory najistotniejszych projektów był udział Totalizatora Sportowego w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie w 1971 roku. W 2021 roku włączyliśmy się w obchody 50-lecia odbudowy Zamku przypadające na 65-lecie istnienia Totalizatora Sportowego.
Wyjątkowym wydarzeniem 2021 roku był XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ogromnym zaszczytem stała się dla naszej firmy możliwość wsparcia jego organizacji po raz drugi jako partner główn y konkursu.
Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych na świecie. W Polsce jest swego rodzaju świętem narodowym – nie schodzi z pierwszych stron gazet i jest tematem rozmów nawet wśród osób, które na co dzień nie interesują się muzyką poważną. Obok olbrzymiej roli, jaką pełni w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy wstęp do międzynarodowej kariery. Jest także doskonałym narzędziem do promocji polskiego dziedzictwa kulturalnego, które świat odkrywa w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora. Streamingi z konkursu można było oglądać w najdalszych zakątkach świata.
Międzynarodowa społeczność melomanów najliczniej śledziła występy na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube. Przeasłuchania i późniejsze finałowe zmagania najczęściej wyświetlano w Japonii, Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.
Na stronie Totalizatora Sportowego w zakładce ZAANGAŻOWANIE →WSPARCIE KULTURY udostępniamy wygodną wyszukiwarkę naszych sportowych inwestycji w całej Polsce z podziałem na województwa.
Loteria jest rzecz w sobie dobra, sprawiedliwa we wszystkich y naylepiey rządzących się Kraiach Rzeczachpospolitych y w Rzymie samym praktykowana z publicznym pożytkiem, wsparta powagą królewską, ani więc publicum ani pierwsi y zacni w Oyczyźnie ludzie nie ganili generalnie loterii, y owszem iey iako Oyczyźnie pożytecznej zyczyli y zyczą (…) Nikt nie traci tego małego sumptu, który z dobrą uczyni intencją, czy wygra, czy mu nie posłuży szczęście: gdyż to wszystko poydzie rzetelnie na Chwałę Bożą, na pożytek Oyczyzny y bliźniego (…)5
5Pisownia oryginalna
Jak datują źródła – funkcjonowanie loterii jako monopolu państwowego rozpoczęło się w 1786 roku, a ustawą z 1 września 1786 roku postanowiono przejąć loterię jako Skarb Państwa, utworzyć dla niej administrację i zabezpieczyć fundusze. Wyłączność państwa do organizowania gier loteryjnych potwierdziła ustawa z 15.06.1787 roku. Losy loterii przez kolejne lata wyglądały różnie, tak jak różnie wyglądała historia Polski.
Oficjalne utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego Totalizator Sportowy, którego celem miało być gromadzenie środków na rozbudowę infrastruktury sportowej w Polsce.
Rozpoczęcie prac związanych z organizacją Przedsiębiorstwa Państwowego Totalizator Sportowy. Jako pierwsze w ofercie sprzedaży znalazły się zakłady piłkarskie ligi polskiej.
Pierwsze losowanie gry liczbowej (6 z 49), czyli dzisiejszej gry Lotto.
W związku z Igrzyskami Letnimi w Meksyku zorganizowano Zakłady Olimpijskie przy współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.
Organizacja dodatkowych zakładów Toto-Lotka, z których dochód był przeznaczony na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.
Inauguracja stałych losowań z udziałem kamer TV.
Pierwsze losowanie Małego Lotka, który dziś nosi nazwę Mini Lotto.
Wprowadzono pierwszą bębnową maszynę losującą. Do tej pory bęben poruszano ręcznie, losowano zwitki z tulejkami zamiast kul.
Gra Toto-Lotek zmienia nazwę na Duży Lotek.
2021 rok był dla Totalizatora Sportowego wyjątkowy. Obchodziliśmy 65-lecie naszej firmy. Od kuponów z naklejanymi banderolami wysyłanych Pocztą Polską, poprzez pierwsze losowanie z udziałem kamer TVP i bębnową maszynę losującą, po aż ponad 18 000 punktów stacjonarnych LOTTO oraz dostęp do gier LOTTO online – Totalizator Sportowy rozwija swoje produkty i od 65 lat nie tylko wspiera polski sport i kulturę, lecz także zapewnia rozrywkę milionom Polaków. Na przestrzeni lat zmienialiśmy się i wprowadzaliśmy innowacyjne rozwiązania. Towarzyszyły nam w tym Wielkie Chwile naszych graczy, sportowców i przedstawicieli świata kultury.
Z okazji Jubileuszu postanowiliśmy w 2021 roku przypomnieć, co dla Totalizatora Sportowego liczy najbardziej.
Dzięki Totalizatorowi Sportowemu od 65 lat wszyscy przeżywamy Wielkie Chwile rozgrywające się na tysiącach obiektów sportowych, dofinansowanych z dopłat przekazywanych przez spółkę, z których korzystają nie tylko trenujący na nich sportowcy, lecz także kibice. Firma przekazała na polski sport (od 1994 roku) i kulturę narodową (od 2003 roku) łącznie ponad 17,7 mld zł. Pamiętajmy, że to właśnie klienci Totalizatora Sportowego są największymi mecenasami sportu i kultury w Polsce, bo to dzięki nim z każdej złotówki przeznaczanej na gry liczbowe LOTTO, 19 groszy trafia na wsparcie tych dwóch kluczowych dziedzin życia społecznego.
To dzięki graczom nasza działalność ma sens. Ustanowiliśmy Dzień Gracza LOTTO, który przypada 25 stycznia.
Nasze bezprecedensowe wsparcie dla polskiego sportu trwa od ponad 65 lat i umożliwia sportowcom rozwój ich pasji i talentu, a kibicom wielu dyscyplin przynosi ogromne emocje.
O naszym wsparciu dla sportu przypominali z okazji jubileuszu najwybitniejsi polscy sportowcy – ambasadorowie Totalizatora Sportowego. Wśród nich znaleźli się Robert Lewandowski – Ambasador Jubileuszu, skialpinista Andrzej Bargiel czy wybitne polskie wioślarki – Agnieszka Kobus-Zawojska, Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko oraz Maria Sajdak.
Z okazji 65-lecia w podróż po Polsce wyruszyło Muzeum Mobilne Totalizatora Sportowego – specjalny pojazd zawierający wyjątkową ekspozycję i świadectwa historii naszej firmy. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni udało nam się zmieścić m.in. wirtualny spacer po Studio LOTTO oraz przygotowany specjalnie na potrzeby muzeum quiz, w którym można sprawdzić swoją sportową wiedzę. W sekcji historycznej pokazaliśmy przekrój gier Totalizatora Sportowego w trakcie 65 lat istnienia. W Mobilnym Muzeum zaprezentowaliśmy również historyczne plakaty, kupony oraz archiwalne zdjęcia z kolektur. Zwiedzający mogli udokumentować swoją wizytę dzięki zainstalowanej fotobudce. Ogromną popularnością wśród z zwiedzających cieszyła się najbardziej innowacyjna atrakcja wystawy, czyli wyświetlacz holograficzny z postacią Roberta Lewandowskiego.
Ekspozycja przejechała w 2021 roku prawie siedem tysięcy kilometrów, a z historią naszej firmy zapoznało się ponad 100 tysięcy osób. Byliśmy obecni podczas najważniejszych wydarzeń gospodarczych, biznesowych, sportowych czy kulturalnych w kraju.
Od wielu dekad wspieramy polską kulturę i trudno wskazać lepiej zainwestowane pieniądze. W jubileuszowym roku mieliśmy przyjemność być partnerem głównym XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także zorganizowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) otwarty, ogólnopolski konkurs na plakat z okazji 65-lecia Totalizatora Sportowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z okazji naszego 65-lecia przygotowaliśmy wraz z naszą Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej Jubileuszowy Program Stypendialny „65 na 65”. Program skierowany był do 65 studentów, wyróżniających się wiedzą, doświadczeniem oraz zaangażowaniem w projekty naukowe. Dodatkowo 10 spośród nich otrzymało szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego podczas 3-miesięcznego stażu w Totalizatorze Sportowym. Stypendia są wypłacane w ratach miesięcznych (po 1 500 zł), w okresie od października 2021 roku do września 2022 roku i wspierają rozwój naukowy laureatów. Większość przeznacza je na kursy i szkolenia, zakup książek i materiałów edukacyjnych, a także sprzętu komputerowego i oprogramowania niezbędnych do nauki.
Wartość programu wyniosła 1,7 mln złotych, a jego budżet zasiliły środki ze sprzedaży zdrapki Jubilotka.
W Totalizatorze Sportowym wierzymy, że im większe emocje, tym lepiej. Przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej i Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w naszych punktach sprzedaży rozdaliśmy kibicom milion biało-czerwonych flag.
Z okazji jubileuszu zaprosiliśmy też Polaków do akcji „Bądź częścią flagi”. Kibice wysyłali do Totalizatora Sportowego swoje zdjęcia, które wykorzystaliśmy do stworzenia ogromnej flagi. Mogliśmy wspólnie podziwiać ją na fasadzie Dworca Centralnego w Warszawie. Jej łączna powierzchnia wyniosła 420 m2, a wśród zdjęć znalazły się m.in. znane osobistości ze świata sportu, kultury, biznesu i administracji. Akcji towarzyszyły nasze hasła: jubileuszowe Wielkie Chwile oraz kibicowskie Wspólne Emocje.
Obchodom 65-lecia naszego jubileuszu towarzyszyło wiele lokalnych i ogólnopolskich imprez oraz spotkań dla pracowników. Chcieliśmy – i wierzę, że udało nam się to znakomicie – połączyć przeszłość i przyszłość naszej firmy. Przypominaliśmy ciekawą i długą historię Totalizatora Sportowego, ale zaprezentowaliśmy się również jako firma nowoczesna, która ciągle się rozwija i tworzy swoje produkty, korzystając z innowacyjnych technologii. To, co łączy naszą przeszłość z przyszłością, to na stale wpisany w naszą spółkę mecenat nad sportem i kulturą. Stąd obecność w czasie obchodów jubileuszu m.in. Roberta Lewandowskiego oraz innych gwiazd. Patrząc na skalę naszego wsparcia społecznego przez te dziesięciolecia możemy – my, jako pracownicy – być dumni z Totalizatora Sportowego i firmy, w jakiej pracujemy.
Urodzona w 1900 roku Halina Konopacka była pierwszą polską złotą medalistką olimpijską. 31 lipca 1928 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie wynikiem 39,62 metrów ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem. Do końca swojej kariery nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.
Halina Konopacka była sportowcem wszechstronnym. Zdobyła 27 tytułów mistrzyni Polski w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem, oszczepem, skoku wzwyż, trójboju, pięcioboju, sztafecie 4x75 m, 4x100 m, 4x200 m. W karierze pobiła 23 rekordy kraju, znakomicie grała również w piłkę ręczną, jeździła konno i pasjonowała się automobilizmem.
Fundacja LOTTO z dumą nosi imię Haliny Konopackiej, wspierając w codziennych działaniach rozwój sportowych pasji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej prowadzi działania na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu, promocji kultury, dziedzictwa narodowego, edukacji, zdrowia oraz pomocy społecznej, a także rozwiązywania problemów hazardowych. Naszym zadaniem jest branie udziału w kreowaniu aktywnego społeczeństwa poprzez promowanie wartości takich jak partnerstwo, odpowiedzialność, szacunek, pasja i zasady fair play.
To ogromna radość widzieć, jak praca wnosi do świata prawdziwą pozytywną zmianę. W Fundacji mamy szczęście, że obserwujemy to prawie codziennie. Zainteresowanie, z jakim spotykają się prowadzone przez nas programy związane ze sportem i aktywnością najmłodszych pokazuje, jak bardzo potrzebna jest alternatywa dla wypełnionego technologią świata młodych ludzi. Piłka, tyczka, skakanka, lotka albo kajak ciągle potrafią przynieść dzieciakom ogromnie dużo frajdy i oderwać na całe dnie od Internetu, komórki czy konsoli. To, co cieszy nas szczególnie to fakt, że w tak wielu przypadkach zainteresowanie sportem nie znika wraz z końcem obozu lub organizowanych przez nas zajęć i zostaje w nastolatku na długie lata.
Wiodącym filarem w działaniach Fundacji jest SPORT, w którym priorytetowym i autorskim projektem jest program Kumulacja Aktywności realizowany od 2013 roku. Program powstał w odpowiedzi na badania, które wyraźnie wskazują na problem niskiej aktywności fizycznej wśród młodych Polaków i od drugiej edycji corocznie uzyskiwał wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od samego początku Fundacja stara się zachęcać młodzież do podejmowania szeroko pojętej aktywności fizycznej. Promuje ruch i zdrowy tryb życia oraz daje unikalne możliwości treningu pod okiem utytułowanych sportowców – olimpijczyków, mistrzów świata, Europy, Polski oraz znakomitych trenerów.
W 2021 roku zakończona została 8. edycja oraz przeprowadzony został nabór do 9. już edycji programu Kumulacja Aktywności. W konkursie dla prowadzących zajęcia sportowe na autorski scenariusz zgłoszono blisko 130 wniosków, z których wybrano 65 propozycji bezpłatnych zajęć dla młodzieży prowadzonych przez znanych sportowców. Wybrane do ich prowadzenia osoby reprezentowali różne dyscypliny sportowe – koszykówkę, lekkoatletykę, badminton, kajakarstwo, wioślarstwo, zapasy, piłkę nożną, szermierkę, boks, piłkę ręczną, strzelectwo sportowe, biathlon, narciarstwo zjazdowe i inne.
W 2021 roku nowością było ratownictwo wodne. Projekty były realizowane w każdym województwie.Łącznie w zajęciach w ramach Kumulacji Aktywności w 2021 r. udział wzięło ponad 3 100 młodych uczestników a koszt całego programu wyniósł blisko 2 mln zł.
W 2021 roku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nasza Fundacja kontynuowała również realizację programu Sportowe Wakacje z Fundacją LOTTO, który wspiera organizację obozów sportowych dla dzieci i młodzieży. W sumie dofinansowano 515 obozów, w tym 437 obozów wyjazdowych i 78 obozów stacjonarnych. Wzięło w nich udział blisko 20 000 dzieci i młodzieży, a łącznie przeprowadzono ponad 21 000 godzin zajęć sportowych w 40 różnych konkurencjach sportowych. Budżet całego programu wyniósł blisko 15 mln zł.
Filar PARTNERSTWA SPOŁECZNE w Fundacji LOTTO to między innymi coroczny autorski program „odLOTTOwa jazda”. Do programu mogą zgłaszać się organizacje, które chcą realizować projekty promujące aktywność i zaangażowanie społeczne, zdrowy tryb życia i jazdę na rowerze. Ideą akcji jest aktywizacja sportowa uczestników poprzez włączanie się do wyzwania. W jego ramach uczestnicy pokonują rowerowo kilometry na rzecz jednego z projektów społecznych realizowanych przez wcześniej wybrane organizacje non-profit. W 2021 roku do rywalizacji w „odLOTTOwej jeździe” zakwalifikowały się 33 organizacje, a nagrody na realizacje własnych projektów społecznych wywalczyło 6 z nich. Wspólnym wynikiem ponad 7 tys. uczestników było pokonanie niemalże 2,2 mln km. Koszt realizacji programu wyniósł ponad 143 tys. złotych.
W ramach dobrej współpracy, Fundacja realizuje wolontariat pracowniczy swojego Fundatora, Totalizatora Sportowego. W jednej z aktywności w tym działaniu, w programie „Kumulacja Dobrej Woli”, wspierane są lokalne projekty społeczne zgłaszane przez pracowników Totalizatora Sportowego, pracowników spółek zależnych oraz kolektorów fizycznych, tworzących minimum trzyosobowe zespoły. W 2021 roku była to przede wszystkim kontynuacja działań skierowanych na rzecz osób będących w trudnej sytuacji spowodowanej utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym, ale także projekty edycji tematycznych jak np. wsparcie świątecznych przedstawień w przedszkolach, czy budowanie pozytywnych wzorców społecznych u dzieci szczególnie pokrzywdzonych i wykluczonych społecznie poprzez organizację uroczystości świątecznych z rodzinną, przyjacielską atmosferą i prezentami.
Ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników cieszyła się także kontynuowana współpraca w projekcie Rakreaton organizowanym wspólnie z Fundacją „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Inicjatywa łączy aktywność ruchową z pomaganiem dzieciom z chorobami nowotworowymi.
W ramach akcji pracownicy tworzyli zespoły wolontariuszy rywalizujące o podium i nagrody, którymi była możliwość wskazania organizacji zajmujących się walką z chorobami nowotworowymi do wsparcia finansowego przez Fundację. Łącznie 418 wolontariuszy zrzeszonych w 30 zespołach pracowniczych Totalizatora Sportowego pokonało ponad 90 tys. kilometrów, stanowiąc najaktywniejszą społeczność w całym wydarzeniu.
W celu pełnego wypełnienia zadań statutowych Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej w Programie Grantów wspiera realizacje projektów innych organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, klubów sportowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych, zakładów opiekuńczych poprzez udzielanie darowizn pieniężnych i rzeczowych na zadania z obszaru sportu, kultury, dziedzictwa narodowego, edukacji, pomocy społecznej. W trybie stałym zbierane są wnioski i na bieżąco przyznawane jest wsparcie na realizację najlepszych zgłoszonych projektów. W 2021 roku wsparcia udzielono 277 organizacjom na łączną kwotę ponad 8 mln złotych.
W ramach filaru KULTURA Fundacja LOTTO zrealizowała także kolejny z autorskich programów – tematyczny program grantowy Patroni Roku, który nawiązuje do powoływanych przez Sejm i Senat patronów danego roku kalendarzowego. Program ma na celu uhonorowanie, przypomnienie i podkreślenie historycznego znaczenia wyróżnionych postaci i wydarzeń historycznych. Motywy tematyczne w 2021 roku to: Powstania Śląskie, kardynał Stefan Wyszyński, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, pracownicy ochrony zdrowia, Konstytucja 3 Maja (230. rocznica jej uchwalenia). Do programu zgłaszać można było projekty związane z uchwalonymi w parlamencie motywami tematycznymi. Wsparcie zostało przyznane 12 organizacjom, a całkowita kwota to niemal 200 tys. zł.
W 2021 roku nadal obserwowaliśmy wzrost dostępności technologii cyfrowych wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym w ramach filaru BEZPIECZNA ROZRYWKA kontynuowaliśmy badania nad uzależnieniami behawioralnymi w tych grupach wiekowych oraz sposobami ich przeciwdziałania. Flagowym programem jest w tym kontekście „Granie na ekranie”, w którym nasza Fundacja wspierała prowadzenie badań socjologicznych nad ryzykiem występowania uzależnień behawioralnych oraz kształtowanie postaw w zakresie świadomego korzystania z gier cyfrowych i hazardowych.
Fundacja rozpoczęła także kolejny cykl badań nad ryzykiem występowania uzależnienia od hazardu w populacji dorosłych Polaków i wśród pracowników Totalizatora Sportowego.
Istotnym filarem działalności Fundacji jest także EDUKACJA. Zrealizowaliśmy Jubileuszowy Program Stypendialny „65 na 65”, który był związany z obchodzoną w 2021 roku 65. rocznicą rozpoczęcia działalności naszego Fundatora. Nasze działanie zapewniło wsparcie finansowe 65 studentom, którzy wyróżniają się dobrymi wynikami, aktywnością naukową oraz osiągnięciami w swoich dziedzinach. Zdolna młodzież otrzymała stypendia o wartości 18 000 zł. Dzięki temu będą w stanie rozwijać nasz kraj jako naukowcy i specjaliści w swoich dziedzinach. Program skierowany był przede wszystkim do osób studiujących kierunki ścisłe, techniczne czy technologiczno-informatyczne, np. informatyka, programowanie, zarządzanie bazami danych, grafika gier komputerowych, cyberbezpieczeństwo, matematyka, ekonometria, automatyka, robotyka, mechatronika, systemy sztucznej inteligencji czy kierunki pokrewne. Uroczysta Gala inaugurująca Jubileuszowy Program Stypendialny „65 na 65” odbyła się 18 października 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie programu dla laureatów przewidziano udział w wydarzeniach i projektach edukacyjno-społecznych organizowanych przez Fundację.
Filar FILANTROPIA nadaje kierunek naszym działaniom skierowanym do najbardziej potrzebujących grup społecznych. Z uwagi na sytuację epidemiczną w 2021 roku Fundacja podobnie jak rok wcześniej wspierała działania służby zdrowia w walce z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. W porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Aktywów Państwowych przekazane zostały darowizny pieniężne 8 placówkom w całej Polsce na kwotę prawie 1,3 mln zł. Darowizny zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej, m.in. na tomograf komputerowy, pompy infuzyjne, chłodnie laboratoryjną, lampy bakteriobójcze, defibrylator z opcją stymulacji zewnętrznej, wózki do przewożenia chorych, rozdzielacze do tlenu, ssaki elektryczne, aparaty do EKG, maski jednorazowe, rękawice ochronne itp.
211 polskich sportowców w Tokio to dla nas w Totalizatorze Sportowym 211 powodów, aby powiedzieć: „Dziękujemy!”. Wiemy, że jak przystało na Olimpijczyków – każdy dał z siebie wszystko. Bycie częścią Rodziny Olimpijskiej to dla nas prawdziwy zaszczyt.
W ciągu 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Tak jak różnorodni byli pianiści, tak różnorodne było ich spojrzenie na muzykę.
Wierzmy w kibicowanie i wiemy, że to naprawdę pomaga sportowcom. Rozdaliśmy polskim kibicom przez Euro i Igrzyskami milion biało-czerwonych flag.
W 515 obozach uczestniczyło blisko 20 000 dzieci i młodzieży z całej Polski.
Ponad 13 milionów osób inspirowało się przygotowanymi przez Fundację LOTTO materiałami.