Totalizator Sportowy jest zarządzany w sposób odpowiedzialny i transparentny. We wszystkich obszarach spółki wdrożyliśmy zasady ładu korporacyjnego, zarządzania ryzykiem i zapewnienia zgodności. Naszą działalność reguluje umowa spółki, która określa zakres działania jej organów, czyli Zarządu, Rady Nadzorczej i Zgromadzenia Wspólników.
Totalizator Sportowy Sp. z o.o. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, powołana w celu realizacji monopolu państwowego w zakresie gier hazardowych. Zgodnie z umową spółki Zgromadzenie Wspólników powołuje Radę Nadzorczą na trzyletnią kadencję. Rada jest organem stałego nadzoru nad działalnością spółki, a w jej składzie zasiada trzech przedstawicieli Skarbu Państwa oraz dwóch przedstawicieli pracowników.
31 grudnia 2021 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:
Rada Nadzorcza powołuje i odwołuje członków Zarządu. Zarząd – zgodnie z umową spółki – prowadzi wszystkie bieżące sprawy Spółki definiuje kierunek jej rozwoju i jest odpowiedzialny za realizację strategii. 31 grudnia 2021 roku Zarząd Totalizatora Sportowego tworzyli:
Strukturę organizacyjną Totalizatora Sportowego stanowią Centrala, 17 oddziałów terenowych oraz wydzielony w strukturze Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie.
Nasza reputacja ma dla nas fundamentalne znaczenie. Budujemy wiarygodną organizację działającą w każdym obszarze zgodnie z przyjętymi wartościami i standardami postępowania, określonymi w naszym Kodeksie Etyki. Kodeks obowiązuje wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej Totalizatora Sportowego, bez względu na zajmowane stanowisko, wymiar etatu, czas i miejsce pracy czy rodzaj wykonywanych zadań. O postanowieniach Kodeksu informujemy także naszych kontrahentów, od których oczekujemy ich przestrzegania. Szanujemy przy tym ich własne wartości.
Kodeks Etyki wspiera organizację i jej pracowników w postępowaniu zgodnym z przepisami prawa, przyjętymi normami oraz innymi tzw. obowiązkami compliance, jednocześnie je uzupełniając.
Jest on przewodnikiem dla pracowników i pomaga im dokonywać oceny, czy określone postępowanie jest etyczne, czy wspiera budowę pozytywnego wizerunku firmy jako partnera biznesowego i pracodawcy, a także czy nie naraża spółki bądź jej wizerunku na szkodę, a klientów na nadmierne ryzyko.
Kodeks dla wszystkich jego adresatów jest wskazówką, jak zachować się w określonych sytuacjach, co powinno wzbudzić czujność i gdzie można uzyskać pomoc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie postępowania lub chęci zgłoszenia naruszenia zasad Kodeksu.
Kodeks Etyki określa także standardy postępowania stanowiące konkretyzację przyjętych wartości.
profesjonalizm
współpraca i praca zespołowa
tolerancja i równe traktowanie
przeciwdziałanie korupcji i nieuczciwym zachowaniom
dbałość o bezpieczeństwo produktów i klientów
zaangażowanie społeczne
W Totalizatorze Sportowym nigdy nie było, nie ma i nie będzie przyzwolenia na żadną formę korupcji lub innych nieuczciwych zachowań. Oferowanie lub przyjmowanie korzyści majątkowych z naruszeniem obowiązujących w spółce zasad jest zabronione i – oprócz konsekwencji przewidzianych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego – stanowi podstawę do zwolnienia pracowników uczestniczących w korupcyjnym procederze. W 2021 roku nie stwierdziliśmy żadnego przypadku korupcji.
Poprzez nasz Kodeks Etyki oraz regulacje systemu zarządzania zgodnością pomagamy pracownikom odróżnić rozsądną i działającą w dobrej wierze biznesową gościnność i utrzymanie serdecznych relacji biznesowych od zachowań nieakceptowalnych. Pracownicy mogą zapoznać się z zasadami przyjmowania i wręczania prezentów, w tym listą prezentów dopuszczalnych (przy spełnieniu określonych wymagań, takich jak brak wpływu na bezstronność i obiektywizm w wykonywaniu zadań) – to drobne upominki, długopisy czy książki, oraz tych, których przyjęcie lub wręczanie nie jest tolerowane, jak na przykład pieniądze, talony czy papiery wartościowe.
Starania Totalizatora Sportowego w obszarze etycznego biznesu w 2021 roku zostały docenione m.in. w formie uzyskanego tytułu Etycznej Firmy w konkursie Etyczna Firma 2021.
Każdy pracownik Totalizatora Sportowego ma możliwość zgłoszenia działań niezgodnych z Kodeksem Etyki poprzez system sygnalizowania nieprawidłowości Bezpieczny Adres. Zgłoszenia – mailowo lub poprzez formularz na stronie intranetowej – przyjmowane są przez całą dobę, również anonimowo. Każde jest dogłębnie badane i wyjaśniane.
Korzystając z Bezpiecznego Adresu, pracownicy są chronieni i mogą być pewni, że przekazane przez nich informacje nie trafią w niepowołane ręce. Nasz system sygnalizowania służy również do wyjaśniania pytań lub wątpliwości dotyczących właściwego postępowania w danej sytuacji służbowej. Korzystając z Bezpiecznego Adresu, osoby zatrudnione mogą także wyrazić opinię na temat pracy lub relacji z partnerami biznesowymi.
Na straży zgodności działania Totalizatora Sportowego z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi, standardami i innymi tzw. obowiązkami compliance stoi kompleksowy system zarządzania zgodnością (CMS – Compliance Management System) opracowany zgodnie z najwyższymi standardami, w tym z międzynarodową normą według ISO 37301:2021 Compliance Management Systems — Requirements with Guidance for Use. Za koordynację prac systemu odpowiada Zespół Compliance i Audytu Wewnętrznego w Departamencie Prawnym i Compliance. Jego prace wspomagają tzw. partnerzy compliance, czyli osoby pełniące funkcję ambasadorów zarządzania zgodnością w swoich komórkach i jednostkach organizacyjnych.
Bardzo ważnym elementem zarządzania zgodnością w Totalizatorze Sportowym jest system zgłaszania naruszeń i ochrony sygnalistów. Każdy pracownik spółki ma możliwość zgłoszenia swoich podejrzeń lub posiadanych informacji dotyczących działań niezgodnych z przepisami prawa, standardami etycznymi czy innymi regulacjami poprzez system zgłaszania naruszeń – Bezpieczny Adres. Zgłoszenia – mailowo lub poprzez specjalny formularz na stronie intranetowej – przyjmowane są przez całą dobę, również anonimowo. Każde jest dogłębnie badane i wyjaśniane.
Pracownicy zgłaszający naruszenia podlegają ochronie oraz mogą być pewni, że przekazane przez nich informacje nie trafią w niepowołane ręce. Nasz system sygnalizowania służy również pracownikom do wyjaśniania pytań lub wątpliwości dotyczących właściwego postępowania w danej sytuacji służbowej. Korzystający z Bezpiecznego Adresu mogą Wszyscy pracownicy Totalizatora Sportowego mają obowiązek zrealizowania dwóch szkoleń dotyczących programu etycznego oraz systemu zarządzania zgodnością. Uzupełniają one szkolenia wstępne dla nowych pracowników poświęcone etyce i compliance oraz inne inicjatywy szkoleniowe Zespołu ds. Compliance i Audytu W ewnętrznego. Szkolenia miały charakter interaktywny oraz były zakończone testem wiedzy, którego zaliczenie było warunkiem koniecznym.
Ponadto Zespół ds. Compliance i Audytu nieustannie wdraża dodatkowe inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe poświęcone określonym zagadnieniom compliance, a także szkolenia wyrazić swoje opinie i spostrzeżenia na temat organizacji i jej kultury. Dostęp do Bezpiecznego Adresu mają wyłącznie upoważnieni pracownicy spółki.
Jednym z najważniejszych wyzwań realizowanych przez system zarządzania zgodnością jest troska o znajomość i świadomość zagadnień compliance i etyki wśród pracowników. Prowadzone są m.in. szkolenia dla pracowników oraz szeroko zakrojona komunikacja i inicjatywy dotyczące etyki i compliance. W każdym kwartale Zespół Compliance i Audytu Wewnętrznego opracowuje Biuletyn Compliance omawiający najważniejsze lub najciekawsze kwestie związane z compliance, audytem wewnętrznym i legislacją. Opracowany materiał przesyłany jest do pracowników i publikowany w intranecie.
Wszyscy pracownicy Totalizatora Sportowego mają obowiązek zrealizowania dwóch szkoleń dotyczących programu etycznego oraz systemu zarządzania zgodnością. Szkolenia te uzupełniają szkolenia wstępne dla nowych pracowników poświęcone etyce i compliance oraz inne inicjatywy szkoleniowe Zespołu ds. Compliance i Audytu W ewnętrznego.
Szkolenia miały charakter interaktywny oraz były zakończone testem wiedzy, którego zaliczenie było warunkiem koniecznym.
Ponadto Zespół ds. Compliance i Audytu nieustannie wdraża dodatkowe inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe poświęcone określonym zagadnieniom compliance, a także szkolenia dedykowane poszczególnym komórkom i jednostkom organizacyjnym, uwzględniające ich specyficzne potrzeby.
Działania Zespołu ds. Compliance i Audytu Wewnętrznego zostały docenione przez niezależnych ekspertów. W konkursie Compliance Awards 2021 otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Pomysł Compliance Roku.
Nieodzownym elementem wspierania działalności Totalizatora Sportowego jest kontrola wewnętrzna wspomagająca najwyższe kierownictwo spółki w sprawowaniu nadzoru nad jej prawidłowym funkcjonowaniem, rozwojem oraz skutecznym prowadzeniem wszelkich działań biznesowych. Pracownicy wyspecjalizowanej komórki kontrolnej diagnozują potencjalne nieprawidłowości i wykrywają błędy oraz formułują wnioski odnoszące się do indywidualnych przypadków stwierdzonych w danej jednostce lub komórce organizacyjnej.
Działania korygująco-naprawcze będące efektem rekomendacji pokontrolnych przyczyniają się do poprawy funkcjonowania i osiągania wyznaczonych celów kontrolowanych jednostek i komórek organizacyjnych spółki.
Realizując nasze codzienne zadania, kontrolując różnorodne obszary działalności naszej spółki, dążymy wspólnie do stworzenia środowiska pracy, w którym nieprawidłowości zostaną wykryte, a zaistnienie ich w przyszłości – zminimalizowane.
W Totalizatorze Sportowym wdrożyliśmy system zarządzania ryzykiem związanym z prowadzeniem naszego biznesu, uwzględniający czynniki pozafinansowe. Podejmujemy działania mające na celu minimalizację prawdopodobieństwa wystąpienia niekorzystnych dla spółki zdarzeń. Kluczowe obszary to:
Ocena ryzyka stanowi podstawę w procesie zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Istotą oceny ryzyka jest zbadanie następstw biznesowych ewentualnej utraty dostępności, integralności lub poufności informacji oraz wpływu takiej utraty na działanie spółki, w tym realizację celów biznesowych.
Oceny kontekstu biznesowego takiego zdarzenia dokonuje się przez pryzmat m.in. następujących czynników:
Wpływ na biznes jest rozpatrywany w ujęciu skutków bezpośrednich, a także skutków pośrednich odnoszących się do całej działalności Totalizatora Sportowego.
Utrzymanie sprawności operacyjnej, w tym rozwiązań technologicznych, jest przedmiotem stałej dbałości spółki w zakresie kluczowych systemów gamingowych i korporacyjnych. Są one poddawane nieustannej ewaluacji i w miarę potrzeby dostosowywane do możliwości wystąpienia ryzyk. Stabilność platform internetowych służy wzmocnieniu satysfakcji użytkowników online. W związku z dynamicznym wzrostem liczby graczy online – na platformie lotto.pl oraz w Total Casino – Totalizator Sportowy udoskonala rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, które mają na celu ochronę ich danych wrażliwych. Monitorowanie tego obszaru i ocena ryzyka naruszenia jego zabezpieczeń są kluczowe dla dalszego rozwoju kanału internetowego, który musi legitymować się najwyższym stopniem bezpieczeństwa cyfrowego. W 2021 roku dbaliśmy również o zwiększenie świadomości pracowników co do zagrożeń w tej dziedzinie.
Możliwość wystąpienia zmian w przepisach prawa określających zakres i możliwości prowadzonej przez Totalizator Sportowy działalności jest stale brana pod uwagę w procesie zarządzania ryzykiem. W ograniczaniu tego zagrożenia pomagają rozwiązania z zakresu compliance oraz monitoring i staranne przestrzeganie obowiązujących przepisów.
Prowadzony jest stały monitoring finansowy w systemach wspierających usługi Totalizatora Sportowego pod kątem zgodności z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finasowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 roku. Dbamy o uczciwość i zgodność wykonywanych transakcji finansowych, aby zapewnić naszym klientom wiarygodne i rzetelne usługi, wolne od jakichkolwiek podejrzeń. Rozrywka dostarczana w postaci oferowanych gier może być dzięki temu na najwyższym poziomie.
Utrzymanie standardów bezpiecznej rozrywki przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności produktów i usług to wyzwanie, przed którym nieustannie staje Totalizator Sportowy. W naszej działalności bezkompromisowo stawiamy na ochronę graczy: prowadzimy otwartą politykę informacyjną wobec ryzyka związanego z nadużywaniem oferowanej przez nas rozrywki, stosujemy właściwe oznakowanie produktów i usług, oferujemy mechanizmy pozwalające na ograniczenie problematycznych zachowań.
Aspektem niezbędnym przy kontynuowaniu działalności Totalizatora Sportowego jest utrzymanie zainteresowania produktami spółki wśród pełnoletnich osób przebywających na terenie Polski. Stałe wzbogacanie oferty i wychodzenie naprzeciw potrzebom graczy, w zakresie produktowym i nie tylko, jest odpowiedzią przedsiębiorstwa na ryzyko wystąpienia spadku sprzedaży. To dzięki bogactwu naszej oferty klienci wciąż chętnie odwiedzają kolektury LOTTO, salony gier na automatach, a także korzystają z naszych platform internetowych i aplikacji mobilnych.
Wdrażane w firmie od lat działania - nowe kanały sprzedaży i produkty, zwiększona liczba lokalizacji oraz większe skupienie się na komforcie klientów – przyniosły w 2021 roku rekordowe wzrosty zarówno na poziomie sprzedaży, dopłat na fundusze celowe, jak i wpływów do budżetu. Skarb Państwa zyskał dzięki Totalizatorowi Sportowemu ponad 2,8 mld zł z tytułu dopłat oraz podatków. Ponad 1,155 mld zł z tej kwoty przekazanych zostało na wsparcie rozwoju polskiego sportu oraz kultury narodowej. Dla porównania w roku 2020 osiągnęliśmy wynik 1,048 mld zł.
a. Bezpośrednia wartość ekonomiczna w roku | 2021 | 2020 |
---|---|---|
A Przychody ogółem | 26 285 635 588,34 | 15 406 865 474,67 |
- przychody ze sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych | 5 994 420 262,33 | 5 290 873 504,21 |
- przychody z pozostałych gier hazardowych | 20 258 334 991,48 | 10 076 888 769,62 |
- przychody z pozostałej sprzedaży | 17 853 717,58 | 13 227 520,73 |
- wynik na pozostałej działalności operacyjnej | 994 030,17 | 17 774 920,21 |
- wynik na działalności finansowej | 14 032 587 | 8 100 759,90 |
B Koszty operacyjne | 1 015 654 174,69 | 816 197 368,40 |
B Podatki i opłaty | 1 512 213 432,89 | 1 196 242 145,74 |
B Koszty wygranych w grach liczbowych i loteriach pieniężnych | 3 470 995 735,65 | 3 084 052 791,61 |
B Koszty wygranych w pozostałych grach hazardowych | 19 468 656 504,84 | 9 681 292 517,19 |
B Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze | 438 960 955,98 | 392 985 638,58 |
B Płatności na rzecz państwa (podatki) | 77 619 709,00 | 44 420 953,00 |
b. WARTOŚĆ EKONOMICZNA ZATRZYMANA (A-B) | 301 535 075,29 | 191 674 060,15 |
Inwestycje społeczne (darowizny i inwestycje na rzecz społeczeństwa) | 32 269 984,92 | 38 432 544,30 |
Wpłata z zysku od jednostek Skarbu Państwa | 45 055 192,00 | 27 654 207,00 |
Dywidendy na rzecz Skarbu Państwa | 35 000 000,00 | 40 000 000,00 |
Odpis z zysku na Fundusz Dróg Samorządowych | 13 827 104,00 | 20 115 525,00 |
Dopłata do gier liczbowych i loterii pieniężnych, w tym: | 1 215 969 089,00 | 1 103 297 700,00 |
Fundusz wspierania kultury fizycznej | 911 976 816,75 | 827 473 275,00 |
Fundusz Promocji Kultury | 243 193 817,80 | 220 659 540,00 |
Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego | 48 638 763,56 | 44 131 908,00 |
Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych | 12 159 690,89 | 11 032 977,00 |